Opublikowany przez: Monika C. 2019-12-13 14:47:45
Autor zdjęcia/źródło: Dlaczego poród boli? @Photo by Angela Duxbury on Unsplash
Specjaliści z Uniwersytetu w Granadzie i szpitala uniwersyteckiego San Cecilio twierdzą, że pleć dziecka ma wpływ na ból porodowy, który odczuwa rodząca kobieta! Okazuje się, że większy ból i uszczerbek na zdrowiu matki powoduje urodzenie chłopca!
Jak czytamy na portalu ofeminin.pl w badaniu przeprowadzonym przez hiszpańskich naukowców wzięło udział 56 kobiet. 29 z nich urodziło dziewczynki, a 27 zostało mamami chłopców. Okazuje się, że urodzenie chłopca jest trudniejsze i bardziej bolesne dla kobiety, ponieważ związane jest z większą ingerencją w ciało kobiety. Układy enzymatyczne rozwijające się w organizmach żeńskich są bardziej dojrzałe w momencie przyjścia na świat, dzięki czemu wytwarza się swoista bariera zapobiegająca uszkodzeniom komórek w ciele rodzącej kobiety, co sprawia, że poród jest dla niej nieco mniej obciążający.
Z innych badań, przeprowadzonych w 2016 roku wynika, że kobiety, które urodzą chłopca częściej zapadają na cukrzyce ciążową i stan przedrzucawkowy, a także częściej u nich pojawiają się poważne komplikacje.
Ból w organizmie często jest spowodowany pracą mięśni. I tak też jest w przypadku porodu, który polega na naprzemiennym skurczaniu i rozluźnianiu się mięśni macicy w celu „wypchnięcia” dziecka. Ból jest potrzebny do tego, by kobieta skupiła się w tym momencie tylko i wyłącznie na urodzeniu dziecka. Siła bólu także wskazuje na jakim etapie jest poród. Na szczęście opracowano metody łagodzenia bólu. Są to między innymi: znieczulenie zewnątrzoponowe, znieczulenie podpajęczynówkowe oraz metody naturalne: masaże, kąpiele, oddychanie przeponowe czy metoda TENS.
Skoro ból porodowy jest tak silny, dlaczego większość kobiet rodzi więcej niż jedno dziecko? Dzieje się tak, poniewaz w chwili w której kobieta zobaczy swojego maluszka zapomina o bólu i całym porodzie... :)
Mimo, że powyższe wnioski wyglądają ciekawie, to jednak grupa 56 kobiet uczestniczących w hiszpańskim badaniu nie jest grupą reprezentatywną, brak informacji na temat wielkości dzieci czy budowy i wieku kobiet, jest to zapewne wstęp do kolejnych, większych badań. Jako kobiety, które rodzą dzieci, postulujemy o więcej takich badań...
Innym ciekawym zagadnieniem jest, że mężczyzna też może odczuwać bóle porodowe(?) Spotkaliście się z tym zagadnieniem? Jakie macie doświadczenia po porodach, w których uczestniczyli tatusiowie dzieci?
Źródło: ofeminin.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.